Bıçak Nasıl Bilenir? - Mobilşef Blog

Bıçak Nasıl Bilenir?

Bıçak Nasıl Bilenir?

Porselen Kupa Altı

Porselen kupaların altında genellikle cilasız bir kısım yer alır. Alçı taşına benzer bu kısım mutfakta sizin çok işinize yarayabilir. Bıçakları kullanmadan önce keskinleştirmek için bir kupa seçin ve ters çevirerek zemine sabitleyin. Daha sonra bilemek istediğiniz bıçağı, kupanın altındaki ince bölüme temas ettirin. Öne ve arkaya doğru yapacağınız hareketlerle bıçaklarınızı daha keskin hale getirebilirsiniz. Bıçak bileme işleminden sonra bıçağınızı nemli bir bezle silmeyi de unutmayın. Bu yöntem ile sebze bıçaklarını ve diğer bıçakları daha keskin hale getirebilirsiniz.

Yemek Tabağı Tabanı

Yemek tabağının alt kısmını, daha büyük bıçakları keskinleştirmek için tercih edebilirsiniz. Az önce ifade ettiğimiz kupa yöntemi daha küçük bıçaklar için uygun olabilir. Yemek tabağının altını kullanarak bıçakları keskinleştirmek istediğinizde, tabağı bir bez üzerine ters çevirin ve kaymasını engelleyin. Sonrasında bıçağın körelen kısmını tabağın altındaki yüzeye sürterek keskinleşmesini sağlayın. Bu pratik yöntemi yemek yapmadan önce deneyerek daha kullanışlı bıçaklar elde edebilirsiniz. Bu yöntemi uygularken de elinizi kesmemeye dikkat etmelisiniz.

Çift Bıçak Yöntemi

Çok eski zamanlarda kasapların uyguladığı bu yöntem oldukça verimli olsa da dikkat edilmediği durumlarda tehlikeli sonuçlara neden olabilir. İki bıçağı birbirine sürterek deneyeceğiniz bu yöntemde, eğer dikkatiniz dağılırsa bıçaklardan biri kayabilir ve elinizi kesebilir. Bu nedenle çift bıçak yöntemini uygularken tüm dikkatinizi bıçaklara vermenizi tavsiye ediyoruz. Bu yöntemi tüm boyut ve türdeki bıçaklar için tercih edebilirsiniz. Dikkatli bir şekilde uygulanması tavsiye edilmektedir.

Gazete Kağıtları

Gazete kağıtlarını kullanarak bıçakları keskinleştireceğinizi biliyor muydunuz? Bu yöntem zahmetsiz ve çok pratik. Bir adet gazeteyi alın ve yapraklarının üst üste olmasını sağlayın. Daha sonra gazete kağıtlarının kenar kısımlarına bıçağınızı yerleştirin. Sanki bıçaklarınızı bir bez yardımı ile siliyormuş gibi gazeteler ile bıçakları silin. Çok dikkatli olacak şekilde biraz hızlıca silebilirsiniz. Bu şekilde orta büyüklüğe sahip bıçakların keskinlik özelliği yeniden gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR