Yumurta Neden Yıkanmaz? - Mobilşef Blog

Yumurta Neden Yıkanmaz?

Yumurta Neden Yıkanmaz?

Birçok kişi marketten aldığı yumurtaları eve gelip kartonundan çıkarıyor ve tek tek yıkayarak buzdolabına yerleştiriyor. Ancak bilimsel çalışmalar bunun yanlış olduğunu savunuyor. Sebebi ise çok ilginç.

Bakterilerden ve dış kabuğundaki pisliklerden arındırmak için yıkadığımız yumurtalar aslında bu şekilde daha fazla zarar görüyor. Zira yıkama, yumurtanın koruyucu dış katmanına zarar vererek onu inceltiyor. Bu da kabukta bulunan zararlı mikroorganizmaların, salmonella bakterisinin yıkama sebebiyle açılan mikroskobik gözeneklerden yumurtanın içine kolayca girmesine neden oluyor.

Diğer bir deyişle yumurtayı özellikle soğuk suyla yıkadığınız zaman kabuğundaki koruyucu tabakaya zarar veriyorsunuz ve bakterilerin direkt olarak yumurtanın yenecek kısmına bulaşmasına yol açıyorsunuz.

Peki ne yapmalı?

Yumurtayı yıkamanın sandığımız kadar masum olmadığını öğrendik. Peki yumurtayı aslında nasıl saklamalı, muhafaza etmeliyiz?

Uzmanlar, yumurtaların yıkanmadan, satın alınan karton kutudan çıkarılmadan saklanmasını savunuyorlar. 0-5 derece arasında muhafaza edilmesi gereken yumurtaları karton kutuda saklamak onun ışıktan ve dolaptaki diğer kokulardan koruyacaktır. Ayrıca bu sayede yumurtadaki salmonella bakterisinin buzdolabındaki diğer yiyecek ve içeceklere çapraz bulaşma yoluyla geçmesini engellemiş olacaksınız.

Son olarak yumurtaları yerleştirdikten sonra kabuktaki dışkı kaynaklı hastalıklar sebebiyle başka bir gıdaya dokunmadan ellerinizi yıkamanız da yerinde bir karar olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR