Metabolizmayı Hızlandıran Besinler - Mobilşef Blog

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Probiyotik

Yoğurt, ev yapımı elma sirkesi, kefir zengin probiyotik kaynaklarıdır. Sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır.

Badem

Esansiyel yağ asitlerinden zengin olan badem yağ yakımını arttırıcı etkiye sahiptir. Lif içeriği açısından da zengin olması bağırsak hareketlerini arttırır.

Keten Tohumu

İyi bir omega-3 kaynağı olan keten tohumu, bağırsak hareketlerini arttırarak yağ yakımını sağlar. Ayrıca uzun süre tok tutuyor ve kan şekerinin de dengede kalmasına yardımcı olur.

C Vitamini Açısından Zengin Meyveler

Kivi, greyfurt, limon flavonlardan ve C vitamininden zengin meyvelerdir. Flavonlar ise metabolizmayı hızlandırıcı,yağ yakımını arttırıcı etkiye sahiptirler.

Avokado

Yağ yakıcı etki gösteren L-karnitinden zengin olan avokado lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk sağlar.

Sirke

Ev yapımı elma sirkesi yararlı bakteriler tarafından zengin olduğu için  bağırsak hareketlerini arttırıcı etkiye sahiptir.

Kafein

Güvenilir bir termojenik olan kafein; iştahı baskılamakla beraber yağ yakımını da hızlandırır. Ortalama olarak yetişkin bir birey için kafeinin güvenilir alım miktarı 300 mg'dır. Günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz türk kahvesi 60 mg ; filtre kahve ise ortalama olarak 150-200 mg kafein içerir.

Su

Vücuttaki yağ hücrelerinin yıkımına yardımcı olur, tokluk hissi oluşturur. Günde 2,5-3 litre su tüketmek kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Yeşil Çay

Hem kafein hem de kateşin bileşiğini içermesinden dolayı termojenik etki gösterir. Siyah çaya göre daha az işlem gördüğü için antioksidan miktarı ve polifenolik kompanentleri daha fazladır. Yapılan araştırmalar sonucu yeşil çayın LDL kolesterolü düşürücü, kemik yoğunluğunu düzenleyici etki gösterdiği; kanser ve antiinflamatuar hastalıklarda olumlu sonuçlar doğurduğu kanıtlanmıştır. Fakat tansiyon hastalığınız varsa yeşil çay tüketimine dikkat etmelisiniz.

Acı Biber

İçeriğindeki aktif kapsaisin sayesinde vücuttaki yağ brikimini inhibe eder, tok kalma süresini uzatır ve yemek yeme isteğini azaltır. Eğer acı sizi rahatsız ediyorsa ya da ülser, gastrit gibi mide-bağırsak ile ilgili rahatsızlığınız varsa kullanımına dikkat etmelisiniz.

Tarçın

Yemek yediğimizde vücudumuzda insülin hormonu salgılanır. Tarçın ; insülin salınımını ve kan şekerini dengede tutar, vücutta daha az yağ depo edilmesini sağlar. İçerdiği flavonoid ile yağ yakımını hızlandırır. İçtiğiniz suyun içine, tükettiğiniz meyve üzerine, hazırladığınız şekersiz tariflere lezzet vermesi açısından ekleyebilirsiniz.

Zencefil

Vazodilatör etkiye sahip olan zencefil vücut ısısını arttırarak metabolizmanın hızlanmasında etkilidir.

Hardal

Vücuttaki yağın depolanmasını önleyerek metabolizma hızını arttırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kan şekerinin dengede kalmasına da yardımcı olur.

Lif

Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif vücudun harcadığı enerjiyi arttırarak metabolizmayı hızlandırıcı etki sağlar. Tahıllar, kurubaklagiller, yulaf, sebze ve meyveler zengin içerikli lif kaynaklarıdır.

Kaynak : diyetkapimda.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR